GÜNCEL SRC HABERLERİ

- T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı SRC belgesi olmadan ticari araç kullananlara karşı denetimlerini arttırdı. SRC belgesi olmadan ticari araç kullanan sürücüye 239 TL, ruhsat sahibine 602 TL idari para cezası ayrıca aracın kayıtlı olduğu yetki belgesi sahibine 475 TL uyarı cezası, toplamda 1316 TL ceza kesilir.
 

-SRC belgesi veren eğitim kurumları 1 Ocak 2017 itibariyle Milli Eğitim bakanlığına devir oluyor. Bu sebeple belge alım fiyatları artacaktır. Ay sonuna kadar yaptıracağınız kurs kayıtlarında Ulaştırma Bakanlığı fiyatları geçerli olacaktır. SRC belgesi yol denetimleri yoğunlaştırılmış olduğundan SRC belgesi olmayan sürücülerinizi trafiğe çıkarmamanızı öneririz.

 

- 2. sınıf ve üzeri OGS cihazı ve HGS etiketine sahip olan araçların 3. köprüden geçmeleri zorunludur, 1. ve 2. Köprüyü kullanmaları halinde sistem 500 TL cezai işlem uygulamaktadır. 

http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Otoyollar/KisitlamalarKanunlar.aspx

 

- Yetki Belgelerinize kayıtlı olan araçlarınızın muayenesi veya sigortası bittiğinde, bakanlık aracı belgeden otomatik olarak düşecektir. Araç uygulama noktasında sorgulandığında belgesi olmadığından cezai işlem görecektir. 

 

- Sınavsız SRC belgesi alımında B sınıfı ehliyet sahiplerine konulan en az 90 gün SGK şartı kaldırılmıştır. T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 29 Mart 2016 tarihli genelgesinde 25.02.2003 öncesi alınmış B sınıfı ehliyetlere SGK şartı aranmadan sınavsız SRC belgesi alma hakkı verilmiştir.

 

SRC Hakkında

SRC :  Sürücü kelimesinden gelir. Karayolu Taşıma Kanunu ve ilgili yönetmeliklerinde ise "Karayolunda motorlu bir aracı veya taşıtı sevk ve idare eden kişiyi ifade eder" şeklindedir..
SRC ÇEŞİTLERİ:

SRC1 : Uluslararası yolcu taşımacılığı
SRC2 : Yurtiçi yolcu taşımacılığı
SRC3 : Uluslararası eşya-kargo taşımacılığı
SRC4 : Yurtiçi eşya-kargo taşımacılığı
SRC5 : Tehlikeli madde taşıyan araç sürücüleri

SRC5 belgesi alacak olanların ilk olarak SRC3 ya da SRC4 belgesine sahip olmaları gerekir. SRC1 belgesini alanlar: SRC2 belgesini, SRC3 belgesini alanlar: SRC4 belgesini de almış sayılırlar. Karayolu taşıma yönetmeliği içinde yer alan yetki belgelerinden, içeriğinde araç olan tüm yetki belgelerine kayıtlı taşıtları (2 ve 3 tekerlekli taşıtlar hariç) kullanacak olan sürücülerin, SRC belgelerini alması ve yanlarında bulundurması zorunludur

 

SRC BELGESİ şartlarınızın durumuna göre 2 yöntem ile alınabilir.
1. MUAFİYET KAPSAMINDA : (25.ŞUBAT.2003 tarihinden önce Ehliyeti olanlar.)
   a) B , C , D ve E ehliyeti olanlar
   B ehliyeti olup belirtilen tarihten önce  sigorta ,bağkur olanlar şartı kalkmıştır.
2. EĞİTİM VE SINAV İLE : (
25.ŞUBAT.2003 tarihinden sonra Ehliyeti olanlar ,)

 

 

GEREKLİ EVRAKLAR:
 

SRC Belgesi MUAFİYET İÇİN

►E devlet şifreniz ile Ulaştırma Bakanlığı bölümünden başvuru yapılmaktadır

a) Src Kayıp dilekçe

b) Src Arşiv dilekçe

SRC BELGESİ EĞİTİM ve SINAV İÇİN
►4 resim
►Nüfus Cüzdan ve ehliyet fotokopisi.
►Diploma


 
 
   

SRC SORGULAMA


K BELGESİ


PSİKOTEKNİK


UNUTMAYINIZ


EHLİYET KURSU